5 ok, amiért az Exatlon nem egy sportverseny

5 ok, amiért az exatlon nem egy sportverseny

1.Nincs hivatalos szabályzata

A fogalmazzunk úgy hagyományos sportversenynek van egy hivatalos szabályzata, ami minden versenyző számára elérhető, és lehetőleg ismerik is. Azért írom, hogy lehetőleg ismerik is, mert sokszor ezek már olyan bonyolultak, hogy a versenyzők nem mindig ismerik minden egyes pontját, például a múltkor az egyik futball játékos lest reklamált, és a bírónak kellett felvilágosítnia, hogy bedobás esetén nincsen les.

A lényeg, hogy van egy szabályzat és a versenyzők tudják, hogy mi szükséges a győzelemhez, például foci esetén tudják, hogy a gólok száma számít, nem a kaput eltaláló lövések száma, tudják, hogy mikor érvényes, mikor érvénytelen egy gól stb.

Ezzel szemben az Exatlonban nem nyilvános, hogy hogyan számolják ki a versenyzők statisztikáit, milyen futamok számítanak bele és milyen futamok nem.

2. Nem nyilvános az eredmény

Egy hagyományos sportversenyen teljesen evidens, hogy mind a nézők, mind a versenyzők tudják az állást, az eredményt.

Például egy kosármeccsen a játékosok tudják minden egyes pillanatban a verseny állását, ki van írva, ahogy a nézők is.

Az Exatlonban a csapatversenyek állását tudjuk, de a versenyzők statisztikáit nem. És ezt még a versenyzők sem tudják.

3. Nem csak a sportteljesítmény számít

Egy hagyományos sportversenyen elképzelhetetlen, hogy egy játékosnak kelljen döntenie arról, hogy ki párbajozzon, és egy ilyen helyzetet ne a versenyben elért eredmények határozzák meg.

4. Változnak a szabályok

Az Exatlon egyik jellegzetessége, hogy a „nem létező” szabályok folyamatosan változnak a verseny közben. Egy hagyományos versenyen ez elképzelhetetlen lenne. Még nem láttunk olyat, hogy egy tenisz torna közben, mikor már lement jó pár meccs változtatnának valamilyen szabályon.

5. Nem egyszerre kezd minden versenyző

Az Exatlonban folyamatosan csatlakoznak újabb játékosok, egy hagyományos sportversenyen ez elképzelhetetlen lenne. Olyan van, hogy valaki a korábbi eredményei miatt kiemelt lesz, és ezért nem kell részt vennie a selejtezőkön, de az Exatlonban a szerkesztők döntik el, hogy ki kezd az első versenynapon, és ki a 70.-en.

Ki mondta, hogy az Exatlon egy sportverseny?

Igazából soha senki nem mondta ezt. A TV2 oldalán „extrém sport-reality”, a Wikipedián pedig „extrémsport vetélkedő”-ként szerepel.

Az Exatlon elsősorban egy tv műsor, nem pedig egy sportverseny, ezért nem is lehet összehasonlítani a hagyományos sportközvetítésekkel.

De ha jobban belegondolunk, a hagyományos sportoknál is egyre többször vesznek át olyan elemeket, amik az Exatlonban is vannak, nem véletlenül.

Például a sportoknál folyamatosan alakítják a szabályokat, annak érdekében, hogy a nézők számára minél érdekesebb legyen a verseny, hiszen csak akkor lesznek szponzorok, ha sok a néző. Amikor a Forma 1-ben az egyik csapat nagyon nagy előnyre tett szert, ezért sok nézőt vesztett, mivel úgyis tudni lehetett ki fog nyerni, akkor átalakították úgy a szabályokat, hogy szorosabbb legyen a verseny. Az igaz, hogy ezt nem a versenysorozat közben tették, de minden sportnál folyamatosan történnek kisebb-nagyobb változtatások annal érdekében, hogy érdekesebb, izgalmasabb legyen a verseny.

Ma már az is elvárás a sportolóktól, hogy a verseny előtt, verseny után nyilatkozzanak. Az úszóknak például verseny után kötelező elmenniük a sajtó munkatársak előtt és nyilatkozni, pedig sokszor még levegőt is alig kapnak, hiszen akkor szálltak ki a medencéből. De ha a nézők jobban megismerik a sportolók személyiségét, akkor szívesebben szurkolnak nekik, mintha csak azt látják, hogy számukra totál ismeretlen emberek úsznak a vízben. És megesik, hogy egy verseny után szinte többet beszélnek egy-egy nyilatkozatról, mint magáról a versenyről. Például Kenderesi Tamás interjújára még ma is emlékszünk 🙂

Hozzászólnál? Megeheted Facebookon itt.